V současné době je velmi populární takzvané sociální podnikání. Jedná se o to, že jsou cíleně podporovaní lidé, kteří jsou velmi výrazně znevýhodněni na trhu práce. Jedná se především o lidi s hendikepem, o starší lidi, kteří jsou hůře zaměstnatelní, o ženy po mateřské dovolené, o lidi ze sociálně vyloučených lokalit. Zaměstnávat tyto lidi je velmi náročné, protože je nutné jim zajistit specifické podmínky. Nezřídka se například stává, že firma by ráda zaměstnávala lidi s hendikepem, ale potřebuje, aby odpracovali osm hodin denně. To je samozřejmě nepředstavitelné, protože člověk s hendikepem, samozřejmě není schopen pracovat osm hodin v kuse. Jeho zdravotní stav mu to neumožňuje. Ostatně výplaty těchto lidí také nejsou zdaleka srovnatelné s výplatami zdravých lidí.
Pro většinu hendikepovaných lidí je tato práce na přilepšenou.Mají svůj plný nebo částečný invalidní důchod a toto představuje jejich doplňkový příjem.
Stát to podporuje
Založit si firmu, která má doslova status sociálního podnikání, je legislativně nepochybně velmi náročné. Na druhou stranu firmy, které zaměstnávají lidi s hendikepem, jsou velmi podporované, dostávají dotace na jednotlivá pracovní místa. Nezřídka se stává, že některé firmy tyto výhody zneužívají. Cíleně hledají lidi se statusem osoba se zdravotním postižením, aby získali dotace, získali pracovní sílu takřka zdarma. Je v tomto případě určitě nutná vyšší kontrola například ze strany Inspektorátu práce. Ale samozřejmě najdeme celou řadu sociálních družstev, které dávají práci potřebným a velmi pravděpodobně se tento trend bude rozvíjet.
Pokud byste si rádi založili sociální družstvo, velmi populární jsou například úklidové služby nebo gastronomické služby.Kavárny, cukrárny, výroba lahůdek, úklidy firem a zařízení, to vše je velmi žádoucí. Zajímejte se o sociální podnikání, změnit svět k lepšímu.