Skalničky, díky kterým bude vypadat skalka dobře i v zimě

Skalka nemusí být jako bez života v zimním období, pokud jí osázíte skalničkami, které zůstávají krásně zelené po celý rok. Zvlášť v posledních letech, kdy není zima tak tuhá můžete zvolit i druhy skalniček, které by jinak zimu nepřežily.

Vykvetlý koniklec

Jedna z nejvděčnějším skalniček je bezesporu lomikámen, kterého existuje něco kolem 400 druhů. Jedná se o druh mechu, kdy některé druhy vytvoří souvislou vrstvu porostů, jiné tvoří menší bouličky. V tomto případě nezáleží, zda se skalka nachází na přímém slunci nebo v přítmí, vybrat se dá z odrůd, které preferují obojí. Lomikámen začíná dělat parádu ještě na konci zimy, kdy na zahradě ještě často leží zbytky sněhu.

 

Další skalničkou, která nepotřebuje skoro žádnou péči, je netřesk, který potřebuje ke svému růstu minimum místa a vystačí si jen s trochou zeminy. Často ho proto najdeme v nejrůznějších spárách a prohlubních, kde by jiné skalničky většinou nepřežily. Rozrůstá se poměrně rychle a jeho ozdobné hlavice často mění barvy od zelené až po sytě fialovou. Netřesk ke svému životu potřebuje suchou neúrodnou půdu, proto ho nevysazujte na vlhčí místa. Pravidelně také odstraňujte spodní zaschlé vrstvy listů.

 

Neprohloupíte ani, pokud sáhnete po rozchodnících. Stačí jim vybrat slunnější místo a pískovou půdu, která je bohatá na živiny. Další péče už nebude potřeba. I zde najdete nejrůznější druhy, které se liší svým tvarem, vzrůstem nebo barvou. Má drobné kvítky, které ve většině případů kvetou žlutou barvou. Najdete ale i speciální odrůdy, které vás nadchnou bílým nebo červeným květenstvím.

Shluky netřesků

Pokud bychom se měli porozhlédnout po stálezelené skalničce, byl by to určitě pryšec, který nadchne hlavně svým exotickým vzhledem. Vyhovují mu teplá a osluněná místa, dobře se mu tedy bude dařit na skalce, která směřuje k jižní straně. Nezapomeňte ho po zimě vždy seříznout, aby na jaře znovu vyrašil.