A co takhle bylinky?


Jak se dělá obyčejný čaj, to známe snad úplně všichni. Víme, že se dá koupit ten sáčkovaný, a pak už stačí jenom vložit sáček do hrnku, zalít ho horkou vodou a počkat, až se to vylouhuje tak, jak to žádáme. A pak se případně přidá i nějaký cukr, mléko, rum… Ale dnes už mnohdy víme, že to není ta pravá cesta, jak si vychutnat čaj, že je to u znalců považováno za vyslovené barbarství. Protože to, co se v běžných obchodech prodává jako sáčkovaný čaj, je ve skutečnosti pouhý odpadní prach vznikající při zpracování čaje. To nejlepší, kvalitní, se zpracuje a prodává, a to, co při podobné výrobě zbude, se jednoduše smete a dodá jako onen u nás známý nejlevnější sortiment čajů.

bylinný čaj

Kultury, pro které je typické pití čaje už od dávných věků, by tím opovrhovaly. Ty pijí to nejlepší, co nabízí čajové plantáže. A nejsou to ti jediní, kdo čaj v sáčcích ignorují a pohrdají jím. Mezi podobně smýšlející lidi patří často i ti, kdo také vyžadují kvalitu, ale už poněkud odlišnou. Tedy ti, kdo preferují bylinné čaje.

Takový bylinný čaj se od čaje tradičního liší hlavně tím, že je z jiných rostlin. Připravuje se podobně, ale k jeho výrobě se užívají nejrůznější jiné byliny, a tudíž tento také odlišně chutná. To dá rozum. A právě pro tu odlišnou chuť si mnozí lidé podobné bylinné čaje oblíbili.

hrnek s čajem

Ovšem chuť nebývá tím jediným, čeho si u bylinných čajů ceníme. Rozhodujeme se pro ně často i kvůli účinkům, které takové výluhy mají na naše tělesné schránky, na naše zdraví. Některé bylinné čaje nám totiž pomáhají při hubnutí, jiné při nachlazení, detoxikaci nebo stresu, jiné tu máme kvůli vitalitě, spánku, zvýšenému cholesterolu, další podporují naši imunitu, játra, žaludek a střeva, hodí se i při menopauze a problémech s močovými cestami. Ne nadarmo se říká, že ‚není na světě bylina, aby na něco nebyla‘.

A máme štěstí, že žijeme v dnešní době, kdy si takové čaje můžeme kupovat a nemusíme sbírat byliny sami někde na lukách.